/ Fórumok /

Matrica ragasztás

Hogy ragasszunk matricát?
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
  Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11.
Freddy 715633 2023. november 16. 13:15
Válasz erre
Sajnos az én érdeklődési köröm nem sok átfedést mutat a jó minőségű fröccsöntött makettek gyártóiéval :) Műgyantát hajlítani, igazítani könnyen lehet hajszárítóval, de olyat is olvastam már, hogy egy műgyanta lövegcsövet a direktbe rásütő napfény is elgörbített.
vlevi 715623 2023. november 15. 20:26
Válasz erre
Nna, ez eszembe se jutott, jogos a figyelmeztetés.
Én inkább kerülöm a gyantát, kevés vagyok én ahhoz.
Tudom, van olyan autómakett, aminek a teljes karosszériája gyanta, de azt meghagyom azoknak, akik tudnak vele dolgozni.
Freddy 715571 2023. november 14. 14:40
Válasz erre
Műgyanta alkatrészeknél azért ezzel óvatosan.
vlevi 715412 2023. november 11. 13:15
Válasz erre
Én, amikor autó makettet csinálok, pl agyon matricazott verseny autót, akkor a matricázást fel szoktam gyorsítani hajszárítóval.
Szemmel látható, ahogy a matdica meglagyul, és rafeszul a felületre.
medor 715391 2023. november 10. 23:55
Válasz erre
Szia!
Nekem a 'régi' Mr. Mark Softer van.Húsz éve vettem és még a kétharmada megvan.
Lehet egy életre elég lesz.Úgy használom,hogy a matrica helyére kenek egy vékony réteget,a felhelyezés előtt.Soha nem kenegettem még át vele matricát.
Nem volt még vele problémám.Minden matrica amivel dolgoztam szépen felpuhult tőle.
Hasegawa,Revell,Fujimi,Italeri,Heller,Academy,Airfix... Mindegyiknél tette a dolgát.

(Off: A régi Academy matricákkal nem működött,de évek óta már gyártót váltottak ők is.Viszont a Revell+Humbrol matricalágyító 50-50%-os keveréke ezeket a régebbi Academy matricákat is lágyulásra bírta!)
Bandika 715389 2023. november 10. 22:44
Válasz erre
youtu.be/Ea5pP8TiQWs

Szerintem ezt ne csináld, amit a srác, mert a vékonyabb matricák el fognak szakadni.

Egyszer gyengéden átkened a matricát és ennyi. Nem kell rajta állnia a folyadéknak, csak be kell nedvesíteni vele. A kupakos ecset helyett is nyugodtan használhatsz egy igazit.
Amúgy ha elsőre kevés lett a lágyító, néhány óra múlva újra bekenheted.
Katava 715388 2023. november 10. 22:32
Válasz erre
Köszi a választ, de nem tudom bekenni hogy mindenhova jusson.
Ha ecsetelem nem marad ott ahol kentem, a folyadék jön tovább az ecsettel és egy cseppben áll össze.

Nem úgy mint itt a videóban 1:24-nél
m.youtube.com/watch
Bandika 715387 2023. november 10. 22:09
Válasz erre
Még annyit, hogy lágyító felvitele után be szokott hullámosodni a matrica (pl. revell nagyon durván ráncosodik), ez is normális. Másnapra teljesen kisimul.
Bandika 715385 2023. november 10. 22:07
Válasz erre
Igen, többnyire összeáll cseppekben a matrica felületén, ez normális.

Kinyomkodod a vizet a matrica alól (pl. papírtörlővel), aztán óvatosan bekened a matrica tetejét. Nem kell, hogy tocsogjon, de nagyjából mindenhova jusson
Másnapig nem piszkálod. Ez fontos, mert rögtön elkezd lágyulni a matrica, ha kezelés után még igazgatod akkor el fog szakadni.
Katava 715382 2023. november 10. 21:41
Válasz erre
Vettem magamnak Mr. Mark Softer Neo-t és lenne kérdésem a használatáról.

Fent van a matrica, ráecsetelem, de furcsa módon viselkedik a Softer.
(lehet csak számomra)
Nem terül el az anyag egyenletesen, hanem összeugrik egyetlen cseppben, hiába próbálom elkenni, olyan mintha a matrica lepergetné magáról (mint amikor a kocsimosóban a szélvédőn leszalad a vízcsepp a viaszos mosás után).

Ez így lenne a jó, vagy ahonnan rendeltem kicserélték a folyadékot az üvegben? :)

Ha így jó, akkor ecsetelni kell "sokáig", hogy mindenhova jusson a folyadékból?
halaci 714857 2023. október 28. 19:41
Válasz erre
Örülök, hogy sikerült! A nagyobb daraboknál is hasznos, de kisebb stencileknél, vagy mint az első képen a számozásoknál, szerintem nagyon sokat dob a kész darabon, hogy nincs semmilyen plusz médium körülötte, vagy a karakterek belsejében.
ltom74 714856 2023. október 28. 18:09
Válasz erre
Propellerfanatic,
Hogy sikerult? Maszkoloval vagy csak kapargattad a szelenel?
mati 714855 2023. október 28. 17:15
Válasz erre
Jól ertelmezem, hogy amelyik matrican védő papír van az mind ilyen 'leszedos'?
Muzzy 714853 2023. október 28. 16:55
Válasz erre
A tamiya/ Hase matricák titka, hogy nagyon meleg (de nem forrásban lévő, de annál melegebb, mint az ember keze elbír) vízben kell leáztatni. Utána kezesebb lesz. Másik, a tamiya matrica fixjét érdemes használni, de ha felkerült a matricára utána már nem nagyon szabad piszkálni. Beráncosodik, de utána kisímul
Propellerfanatic 714850 2023. október 28. 15:54
Válasz erre
Nos!
Egy kis kerti munka után pihenésképpen ismét megpróbáltam.
Besz@rás! Tényleg lejön! :)
Köszi halaci!
Respect Eduard!
halaci 714836 2023. október 28. 13:56
Válasz erre
IMG_20231028_134306
IMG_20231028_134306
IMG_20211128_131946
IMG_20211128_131946

Tudtommal nem működik, ehhez az eduéval azonos gyártási eljárás és (gondolom) hordozófólia kell.

Én eddig csak egy gépen próbáltam ki, így néz ki. A csillagról "félig nyúzott" állapotban készült a kép, látható, hogy teljesen szépen egyben jön le a hordozóréteg. Persze óvatosan, érzéssel kell húzni, de ahogy írtam, az se tragédia, ha elszakad.
dikens 714830 2023. október 28. 09:04
Válasz erre
Nem gondoltam volna, hogy így szét lehet rétegekre szedni a matricákat, a videóban nagyon jó eredményt ér el a srác a bemutatott módszerrel.
Most már csak az a kérdés, hogy más matricáknál is működik-e ez a technika, pl a vastagsága miatt hasznavehetetlen Tamiya és Hasegawa matricáknál is.
halaci 714823 2023. október 27. 20:13
Válasz erre
Én Tamiya Mark Fit Strongot használtam alatta-fölötte és kb. egy nappal később kezdtem el leszedni, nem volt gond. Fogpiszkálóval óvatosan addig kaparásztam a szélét, amíg fel nem jött. A nagyobb darabokat aztán csipesszel megfogva általában egyben le lehetett húzni (ha nem akkor a maradékkal megismételni az első fázist), a kisebbeket inkább a fogpiszkálóval szedtem fel végig.
Propellerfanatic 714820 2023. október 27. 18:23
Válasz erre
Szia!
Most szerettem volna kipróbálni ezt a módszert, és lehúzni róla a filmet, de nekem meg sem mozdul.
Nem értek a szigetlakók nyelvén, a videóban nem egyértelmű, hogy azonnal kell próbálni lehúzni? Én egy napot vártam a száradással, és, hogy a feszítőfolyadék rendesen dolgozzon. Másnap próbáltam meg lehúzni, de nem megy.
Ötlet?
migfun 714792 2023. október 26. 15:29
Válasz erre
Van hasonló technológiájú Uprise Decal matricám, de még nem használtam. Itt a leírás:
uprise-decal.ru/ffa
dragonweed 714791 2023. október 26. 14:55
Válasz erre
Szasztok!
Van egy 1/200-as Nichimo hajómakettem, aminek a matricája elég gáz
állapotban van (majd' 50 éves). Főleg azért, mert ezek "fordított"
matricák, azaz képpel lefelé kell a makettre helyezni. Sajnos az idők
folyamán a ragasztóréteg többé kevésbé eltűnt róluk. Szerintetek menthetők,
vagy felejtsem el? Repedezve nincsenek.
halaci 677952 2020. október 16. 15:52
Válasz erre
Én eddig csak és kizárólag az új (az év második felében, de legalább is az első negyedév után kiadott) Eduard makettek saját gyártású matricái kapcsán olvastam erről. Azt külön néztem, hogy ezeken a matricákon nincs külön gyártó, csak az Eduard van feltüntetve.
Tehát megpróbálni meg lehet más (Cartograph, Begemot, stb.) által nyomott matricákkal is, de egyáltalán nem biztos, hogy azoknál is működik.
sanyi 677936 2020. október 15. 18:03
Válasz erre
Óriási, köszi a linket! Roppant mód kikészíti az idegeimet, amikor kész van és csillog a széle...
Már csak az a kérdés, hogy másik gyártmányokkal is működik-e...
halaci 677931 2020. október 15. 10:58
Válasz erre
Az új Eduard matricákról egy ideje kering, hogy a felső aplikációs réteget le lehet róluk szedni a felrakás után és így megszűnik a silvering fenyegetése.

Bár az Eduard hivatalosan nem támogatja ezt és a próbálkozások is vegyes eredménnyel jártak, itt egy videó arról, hogy ha valaki meg szeretné próbálni, akkor hogyan érdemes csinálni. A felségjelzéseknél sem mindegy, de ha a kis stencilekről, feliratokról is tényleg sikerül így leszedni a hordozót, akkor az nagy könnyebbség lenne a finiselésnél.

www.youtube.com/watch
sajti 675799 2020. augusztus 16. 08:08
Válasz erre
Az esetleg nem kenne megoldás, ha felragasztás után polír papírral lecsiszolni a lakkréteget. Szoktak így eltüntetni vastagabbra sikerült matrica lakkozást. Biztos láttátok már ezt a technikát.
mimoid 675794 2020. augusztus 15. 21:08
Válasz erre
Én a magam részéről nem pepecselnék vele sokat, hanem vennék új matricákat. Őrjítően idegesítő, ha egy egyébként gyönyörűen sikerült makettet tönkretesz valami hülye matrica. Voltam már ott magam is, nem is egyszer, és mindig bántam, hogy nem cseréltem ki őket még időben. Annyira azért nem drága egy új matricakészlet, hogy érdemes lenne bánkódni miatta.
Pilota77 675789 2020. augusztus 15. 17:49
Válasz erre
Hát veszíteni valóm nincs.Szóval mennek az ablakba. Kérdés, hogy később tényleg besárgul-e, mert az nagyon idegesítő lenne.
Hát ezek a készletek nem olyan korosak, 1999-2000 tájáról valók. Egy S-3A és KA-3B.
Mondjuk gondolkodom rajta, hogy készítek egy hetvenes évek végi Nimitz egységet, mert a hadmodels árul ilyet, csak ugye a KA-3-hoz éppen nem. Az Ra-5c-hez, F-14-hez meg Vikinghez van matrica, de az sem teljes, mert a jellegzetes ff szaggatott csíkozás a szárnyon nincs az íven, így ezt mindenképp használnom kell.
zsocate 675783 2020. augusztus 15. 16:25
Válasz erre
A durván sárgult harmincéves KP matricából is simán kiszívja a nap a sárgaságot.
zkalos 675782 2020. augusztus 15. 15:56
Válasz erre
Ja és egyszer sikerült acetonnal lemosnom óvatosan, vastag ecsettel a lakkréteget, majd Microscale matrica felújítóval szintén ecsettel lelakkoznom. De ez csak bizonyos évjáratú Hasegawák esetén működik (talán 89-90), mert változtattak a lakkon sűrűn. Ki kell próbálni olyan részén a matricán. ami majd nem kell, pl. a Hasegawa cégjelzésen. Gyors, határozott módon kell lemosni, függőleges irányba, hogy gyorsan lecsurogjon. Egyszer-kétszer talán át lehet menni rajta, hogy a festékréteg ne sérüljön. Nagyon nem szabad feláztatni. A Microscale meg olyan vékonyra szárad, hogy nyugodtan ecsetelheted, így is hártya vékony lesz száradás után.
www.microscale.com/Merchant2/merchant.mvc
zkalos 675781 2020. augusztus 15. 15:37
Válasz erre
Szia !
Amit tenni tudsz, az az, hogy amíg ilyen meleg és főleg napfényes napokat élünk, tedd ki a napfényre néhány napra a matricákat. ha nincs durván sárgulva, visszanyerheti eredeti színtelen hordozó jellegét. Ha nem, akkor vegyél matricát hozzá, mert látszani fog sajnos. Sőt, az is lehet, hogy idővel a maketten is vissza fog sárgulni sajnos. Nekem most is ablakban van egy-két Hasegawa matrica...
Pilota77 675780 2020. augusztus 15. 14:14
Válasz erre
Tanács kellene. Vettem néhány korosabb Hasegawa készletet, mert szépek egyébként meg ritkaság is. De a matrica hordozó rétege kissé meg van sárgulva. Mivel fehér háttérre kerülnének fel a matricák, ezért pl. az átlátszó hátterű lajstromszámok, meg a fehér foltok esetén (amik már sárgák) aggódom, hogy gond lesz a felragasztás után. Látszani fog, hogy matrica van a felületen. Jól gondolom, hogy ez fog történni? Lehet valamit tenni ellene, vagy szerezzek komplett új matricákat egy vagyonért?
Köszi a segítséget!
piszkosfreddy 672938 2020. május 20. 22:19
Válasz erre
Nagyon köszönöm nektek, szuper infók, nem tudtam, hogy a lakkozásnak ekkora jelentősége van!
BBandika 672918 2020. május 20. 09:56
Válasz erre
Szia!

Néhány videós segítség (angolul van,de a technikát jól bemutatják):

www.youtube.com/watch
www.youtube.com/watch

www.youtube.com/watch
www.youtube.com/watch

Én az utolsó videót tartom a legjobbnak,nagyon szépen bemutatja a srác lépésről lépésre a folyamatot.
rod666 remekül leírta a lényeget,úgyhogy ezek a videók vizuális segítséget nyújtanak.
rod666 672916 2020. május 20. 08:20
Válasz erre
Először is: lakkozás. Fényes. És minimum akkora területen, mint a matrica. Ha az egészet lakkozod, az sem baj. A matrica alá és fölé is. Ez azért kell, mert a mattabb felület és a matrica közé levelő szorul, és az csillog. A végső fényességet ízlés szerint ez után matt, vagy félfényes (selyemfényű) lakkal állítod be, esetleg ezek kombinációjával.

A lágyító abban segít, hogy a bonyolultabb felületre is szépen rásimuljon a matrica. Utána még adhatsz neki feszítő folyadékot is, így pl. egy panelvonalba is szépen belefekszik.
piszkosfreddy 672912 2020. május 19. 21:44
Válasz erre
Sziasztok!

Teljesen kezdő vagyok, így talán egy elég béna kérdésem lenne: A matricalágyítók abban is segítenek, hogy a matrica átlátszó része ne legyen mattabb és opálosabb, mint az alatta lévő felület? Vagy inkább arra jók, hogy spécibb felületre is szépen feszüljön?

Most készülök el életem első makettjével, egy Revell féle Hudson gőzössel (www.flickr.com/photos/erno-rakmanyi/albums/72157714370876358). A fekete festésen bizonyos szögekből eléggé elüt a fehér felirat átlátszó része. A szerkocsin ezt szeretném elkerülni. Illetve azon szegecsek is vannak, nem tudom, hogy mi lenne jobb: feszítő vagy lágyító?
Angol fórumokon olvastam róla, hogy ecettel is kiváltható a lágyító folyadék. Erről tudtok valamit?

Azért is vagyok nagyon kíváncsi erre, mert nem sok matrica kell összesen erre a mozdonyra (ezután egy Big Boy jön, kb. uennyi matricával), és kicsit sajnálom a pénzt a matricalágyítóra, ha esetleg nem ad látványosan jobb eredményt.

Nagyon köszi minden tippet!
laja 649879 2018. október 12. 20:54
Válasz erre
Szeva!
Megnéztem a videót, köszi részben hasznos volt.
novarock 649874 2018. október 12. 18:22
Válasz erre
Szeva,
önismétlés tudom,de Dobó Jani oldalát ajánlom ismét a figyelmedbe :)
Hátha tudod használni:

djminiature.cafeblog.hu/2018/09/28/live-airfix-1-72-defiant-mk-1-9-resz-lakkozas-matricak/

Üdv,
Laci
laja 649872 2018. október 12. 16:01
Válasz erre
Rendben van. Köszi a hozzászólásokat, információkat, bár örültem volna ha más is hozzászól a témához, de neked köszönöm. A tapasztalatimról pedig beszámolok majd még ha nem is holnap lesznek.
Nagyzo 649870 2018. október 12. 15:42
Válasz erre
Annyi még, hogy a Tamiya Mark Fit strong/Mr. Mark softer a japó matricák vastag anyagával bír jobban, a Micro Sol pedig a Cartograf féle vékony hordozófilmes típusokat szereti inkább, szóval én utóbbit is kipróbálnám saját matricával.
Nagyzo 649869 2018. október 12. 15:38
Válasz erre
Szerintem működhet, a tamiya ugyanolyan lágyító, mint bármi egyéb. A saját matricán én azért kipróbálnám először, de ha más lágyító nem bántja, akkor talán ez sem fogja. Azért majd a tapasztalatokra kíváncsi leszek.
laja 649868 2018. október 12. 15:07
Válasz erre
Nekem viszont a Mr Hobby setterem van és ehhez gondoltam a tamiyat lágyítónak. De elbizonytalanított az hogy ezt használják setterként is.
Így ez a kombó működhet? Mit gondolsz? Ja és nem gyári matricákhoz használnám. A nem gyári matricákon a festéket szerinted nem oldja meg ez a tamiya cucc?
Nagyzo 649867 2018. október 12. 14:52
Válasz erre
Nekem ezekből a Micro set/sol páros, a Gunze szettje, és a tamiya "Strong" softere van otthon, ezeket ismerem. A setter talán minimális mértékben puhítja a matricát, de leginkább a felhelyezést, pozicionálást segíti, valamint a matrica és festék közötti adhéziót. Ok, akár nevezhetjük feszítőnek is tkp. A tamiya szerintem tipikus lágyító, a matrica alá max azért kenik, hogy onnan is kifejtse a hatását. Így aztán hamar el is lehet felejteni a matrica tologatását, mivel rögtön nyúlik, szakad, stb. Tehát setternek nem jó a klasszikus értelmezésben.
A softert azér gondolom feszítőnek, mert szinte bele"feszíti", szívja a matricát a felületi egyenetlenségekbe azáltal, hogy felpuhítja.
laja 649866 2018. október 12. 14:34
Válasz erre
index
index

Íme itt vannak a két folyadékos matricázós cuccok.
laja 649865 2018. október 12. 14:23
Válasz erre
Szia!
Kicsi képzavarban vagyok akkor. Eddig én úgy gondoltam hogy a "feszítő" az igazából a ragasztó, amit a matrica alá kenünk. A "lágyító" pedig a felhelyezés után közvetlenül a matricára kenve lágyítja az anyagot, hogy a száradás során a matrica a felület egyenletlenségeit könnyebben felvegye. Némi simogatás és tunkolás kíséretében. Több márkánál is előfordul kétféle folyadék a matricázáshoz. De a tamiyanál csak azt látom a videókban hogy ezt kenik alá is és felé is. Akkor most ez hogy van?:-)
Nagyzo 649863 2018. október 12. 13:54
Válasz erre
Szia,
a kettő tkp ugyanaz. A matrica felhelyezését segítő "setter" van, és a lágyító oldat, amit valamiért feszítőnek is hívnak.
Persze akadémikus vitákat lehet folytatni.
laja 649852 2018. október 12. 10:59
Válasz erre
Sziasztok!
A Tamiya Mark Fit Strong az matrica lágyító vagy feszítő?
Én lágyítónak vettem de valahol feszítőként láttam.
Nem vagyok képben a Tamiya cuccokkal.
Köszönöm.
gaborka 560269 2014. május 20. 12:50
Válasz erre
Szervusztok,
van valami javaslatotok, hogyan kell bánni Techmod matricával? Elég vegyes benyomásokat olvastam róluk máshol. Konkrétan egy F86 készletről lenne szó ami sajnos elég régi.

Előre is köszönöm.

c[ ]
Fonák Tamás 550244 2014. január 9. 14:08
Válasz erre
Üdv!
A Hobby Boss matricáival van már valakinek tapasztalata?
Próbálgattam, de iszonyú merev, nem akar belesimulni a panelvonalakba.
Van már valakinek tapasztalata vele? Lágyítóval érdemes próbálkozni?
juge75 127650 2011. december 8. 15:34
Válasz erre
A Academy matrica iszonyatos, én tojás fehérjét kentem alá.
juge75 127649 2011. december 8. 15:33
Válasz erre
?
Miféle nyomdatechnikai probléma?
Mint nyomdász gépmester mondom: olyan nincs, hogy tökéletesen sima papír.
Talán a hordozó film kezelhetetlen, ami a matrica lelke.
  Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11.