/ Fórumok /

Modern Magyar Honvédség szárazföldi járművei

Minden amit az újraszervezödő Magyar Honvédség harcjárműveiből megépíthető. A topik a rendszerváltás (1990) utáni Honvédséggel foglalkozik.
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26.
Petibá 676206 2020. augusztus 29. 14:55
Válasz erre
leo_ante

leo antenna
leo_ante
leo_keret

leo_leret
leo_keret

NagyJóUrak!

Az antennákat lekötik, ha akarják, erdős/fás terepen. Előírás szerintem nincs rá, a sugárzási karakterisztikának ugyan nem használ, de nem fog letörni...

A kézikerék állása független az antennáétól, kilazítod, elfordítod a meglazult tengelyű rugós idomot, aztán megszorítod a kívánt pozícióban. Lásd Pánczél Matyi képét.

Alakul a keret is, ez sajnos eltört, de lesz még jobb is :O)

Tisztelettel.
Sennás 676202 2020. augusztus 29. 13:04
Válasz erre
Húú nagy igazság:) bizony igazad van. Köszi az észrevételt!
agriamodeling 676201 2020. augusztus 29. 12:48
Válasz erre
Szevasz Petibá!

Jól alakul ez! Alig várom, hogy piacra dobd. Ha a csavar oldalra áll, a döntött állás esetén lehet érdekes küülön jobb és baloldalt csinálni? Függőleges helyzetben tökmindegy.

T
Sennás 676188 2020. augusztus 28. 20:00
Válasz erre
180202-Leopard Tank-GettyImages-911395726
180202-Leopard Tank-...
Screenshot_20200828-192526
Screenshot_20200828-...
Screenshot_20200828-190730
Screenshot_20200828-...

Jó hír Petibá! Ha "döntött állásban" van az bármikor használható vagy csak gyakorlat meg "ilyenek"?
Simán napi szinten nem (így) használják? Illetve a 2-3kép hátúl az a felhajtott oldalkötény hogy van rögzítve? Azt a maketten hogy lehet(ne) megoldani?

Még valami a MI Leo2-ünkben van légkondi tudom hogy az A4ben nincs de ezekbe nem kértünk?
Petibá 676165 2020. augusztus 27. 19:55
Válasz erre
racal_tőkék

racal
racal_tőkék

A dolgok jelenelgi állása. Racal antebbatőke egyenes és döntött állásban.

Talán lesz még jobb is .
borisz 676014 2020. augusztus 24. 11:34
Válasz erre
gaunt1 676013 2020. augusztus 24. 11:27
Válasz erre
D_BcB-FW4AIERkp-1140x759
D_BcB-FW4AIERkp-...

Olvasd el figyelmesen. "rendszerint lehetővé teszi a csapatok számára, hogy a jármű belsejéből páncélvédettség alatt tüzelhessenek"
Ez csak egy lehetőség.
A BTR páncélzata túl gyenge, nem hívhatjuk annak. A Boxer bizonyos változatai viszont egyértelműen gyalogsági harcjárművek:
borisz 676012 2020. augusztus 24. 10:39
Válasz erre
Viszont akkor a Puma meg nem, mert a belsejéből nem lehet tüzelni, , nehezebb, mint 25 tonna, csak 6 fő a deszant és nem tud úszni.
A BTR-80A-t meg akkor hívjuk gyalogsági harcjárműnek?
gaunt1 676011 2020. augusztus 24. 09:50
Válasz erre
Nem velem vitatkozol, hanem a tényekkel:

Liebherr motor a Marderbe:
esut.de/en/2020/01/meldungen/ruestung2/17991/nutzungsdauerverlaengerung-schuetzenpanzer-marder-1-a5/

Gyalogsági harcjármű fogalma:
... CFE szerződés: Ezek alapján a páncélozott
gyalogsági harcjármű fogalma: „Olyan, elsődlegesen lövészraj szállítására tervezett és felszerelt páncélozott harcjárművet jelent, amely rendszerint lehetővé teszi a csapatok számára, hogy a jármű belsejéből páncélvédettség alatt tüzelhessenek, és amelyet legalább 20 mm-es űrméterű felszerelt vagy szervezetszerű gépágyúval és esetenként páncélelhárító rakétával láttak el” [2].
A Hadtudományi Lexikon, a fenti meghatározásokon túl megemlíti, hogy „a gyalogsági harcjárművek általában 10-40 mm vastag acélpáncélzattal, vagy ennek
a védőképességnek megfelelő védőképességű más anyagokból készült páncélzattal
borított, kerekes vagy lánctalpas futóműves, 8-25 tonna harci tömegű, 9-12 fő szállítására alkalmas, rendszerint úszóképes járművek. Fegyverzetük körforgó toronyba épített géppuska, valamint gépágyú vagy löveg, esetenként páncéltörő rakéták”[3].

Ennek tökéletesen megfelelnek a Boxer GyHJ változatai is.
myROB 676008 2020. augusztus 23. 21:39
Válasz erre
Egyik pontban sem osztom a véleményed. A páncélzaton kívül mindenről van elérhető információ és mégis ennyire mást sikerül levonni. Ez számomra érthetetlen.
gaunt1 676005 2020. augusztus 23. 21:24
Válasz erre
A MTU motor köröket ver a Liebherr motorra.

Akkor el kell hogy keserítselek, nemrég döntöttek a régebbi Marder harcjárművek motorcseréjéről, és pont a Liebherr vert köröket a MTU-ra... Az építőiparban sem véletlenül tartják a Liebherrt az egyik legjobbnak a világon. Persze az tény, hogy qrva drága.
Védelem terén simán lehet egy szinten a Puma és a Lynx. Mindkettő páncélzata moduláris. Mivel információ nincs, titkosított, így csak találgatni lehet, de ha azt vesszük, hogy a két jármű tömege hasonló alapkonfigurációban, de teljes páncélzat esetén a Kf41 akár 7 tonnával is nehezebb a Pumánál, még az is lehet, hogy a védettsége is nagyobb.
Amit még nem lehet tudni, mi lesz a fegyverzete a mi járműveinknek. Minimum, hogy az MK30/2, de ha esetleg a 35mm-es Wotan ágyúval vettük meg, az durván leveri a Pumát is tűzerő terén.

A Boxer egy nagyon jó gép, de nem IFV.
A Boxer egy moduláris jármű. Akár lehet IFV is. A litvánoké mindenképpen az. Az ausztráloké is. Ismétlem: ennek a kategóriának NEM feltétele a lánctalp! A PSzH-t leginkább az különbözteti meg a GyHJ-től, hogy a GyHJ rendelkezik nehéz fegyverzettel, amivel támogatni tudja a gyalogságot. Ennek tökéletesen megfelel a Boxer, megfelelő módon felszerelve.
myROB 676004 2020. augusztus 23. 19:53
Válasz erre
Kb. ugyan az? Csili-vili kacatok? Minden berendezés okkal van benne. A MTU motor köröket ver a Liebherr motorra. Ebből is az látszik, hogy a Pumánál odatették magukat a Lynxnél meg amit lehetett megoldottak olcsóbban. Gyanyítom a védelem sincs egy szinten. Nyugodtan rá lehet keresni a cseh tesztekre is. A Puma volt az egyetlen ami nem volt akadály a tesztpályán, ami minden célon találatot ért el (a második helyezett csak kb. a fele célt találta el).
A személyzet nélküli torony több szempontból is előny. Érdekes, hogy eddig csak a németek és oroszok mennek abba az irányba. Kompaktabb, kisebb célfelülete van az egész járműnek stb.
A Boxer egy nagyon jó gép, de nem IFV. Mi is IFV feladatkörben használjuk a BTR-80/A-kat de attól még nem IFV. A kerekes járművek és sok láncos sem képes együtt mozoni egy harckocsival, tehát nem alkalmasak IFV feladatra. Aki mégis arra használná annak szeretnék gratulálni. Sajnos ilyen hozzáértők miatt tart a Honvédség itt.
Sennás 676000 2020. augusztus 23. 17:46
Válasz erre
Miért olyan fontos az a kezelő nélküli torony? Ezek a mai "hatástalanitó" fegyverek úgy is full az egész tankot elpusztítják:) teljesen mindegy a toronyban van-e személyzet.
"itt halunk meg mindd":(
gaunt1 675999 2020. augusztus 23. 17:26
Válasz erre
Szerintem nem lényegesen jobb a Puma. Ember nélküli tornya van, az oké. De ha az alap dolgokat nézzük, mint védettség-tűzerő-mozgékonyság, kb. ugyanaz. Jó, persze a Puma tele van mindenféle csili-vili kacattal, spéci felfüggesztés, hőképes kamerák vannak még a szállított katonáknak is, meg még a terhes nők számára is kényelmes (nem vicc, tényleg szempont volt a tervezésnél!), de ettől csak drágább lett, nem jobb. Karbantartás szempontjából meg a Lynx Liebherr motorja kifejezetten előnyös, polgári piacról is beszerezhetőek hozzá alkatrészek.

A Boxert meg nevezheti bármelyik céges prospektus IFV-nek attól nem az.

Már miért is nem lenne az? Pont az a lényege, hogy a jármű moduláris. Építhetsz belőle APC, IFV, légvédelmi, önjáró löveg, műszaki mentő, akármilyen változatot.
A gyalogsági harcjármű kategóriának egyáltalán nem feltétele a lánctalp.
hola 675998 2020. augusztus 23. 14:03
Válasz erre
Sziasztok!
Nem tudjátok ilyen UGV-bőlwww.rheinmetall-defence.com/en/rheinmetall_defence/systems_and_products/unbemannte_fahrzeuge/mission_master/index.php lesz beszerzés? Milyen meghajtása van, elektromos?
Nekem "bejön" felépítménynek aknavető a nagyobb fajtából.
Bocs, ez tényleg félig off.
Sokol 675991 2020. augusztus 23. 01:19
Válasz erre
Ugyan miért volna off XD ?

Nagyon is tanulságos!

Milyen gép is van a 675989 számú hozzászólásodban :) ?

Egy eredeti Elbit Sytem Land MT30 van az első videón futó járművön :) !

Több komolyságot!
milesChristi 675990 2020. augusztus 23. 00:51
Válasz erre
:) Hogy a Puma drága, már 2017-ben fanyalogtak rajta. 100mill koronával került volna akkor többe, mint a CV90, állítólag.

Az viszont igaz, hogy elismerték, hogy jobb volt. Bár, a Lynxet korábban kizárták, mert nem rendszeresítették sehol.

Egyébként valahol találtam egy cikket, hogy a PSM(Puma) valamilyen megállapodást kötött a Zbrojovka -nevű cseh céggel, (Magyarországon a legtöbb egyszerű halandó a CZ 630, és 631-es légpuskáikat ismerhette már a szociban is) hogy ha a Puma nyeri a tendert, 35miiliárdot visszaforgatnak megrendeléseken kersztül.
milesChristi 675989 2020. augusztus 23. 00:36
Válasz erre
General_Dynamics_European_Land_Systems_proposes_ASCOD_IFV_to_replace_Czech_BMP-2_at_IDET_640_001
General_Dynamics_Eur...

Hát ez kezd tényleg nagyon ajaj lenni:

Összekeverted a "NATO napok"-at a CELF-el. (Az egyik Prágában, a másik Osztraván volt, egy hét különbséggel.

Szerinted Prágában mutatták be. Szeptemberben. Az IDET meg - ami az általam beinkelt képen (675977) van (minden makettező, aki volt a Modelbrnon, ismerheti a helyet) májusban volt. (Igaz, a prágai programnak is része volt egy bemutató)

Torony. a 2019-es NATO napon, Osztraván:www.youtube.com/watch ugyanitt még 2018-ban, www.youtube.com/watch
2017-ben pedig, amikor június-júliusban a Libaván végrehajtott összehasonlító teszteken (ASCOD2, Puma, Lynx, CV90) vett részt, akkor pedig ezzel a toronnyal volt, ami a képen is látható. A fotó a 2017-es IDET-en készült. (Az azért nagyon érdekes, hogy minden gyártó kötött valamilyen megállapodást cseh cégekkel - ezért a csehzászlós kép is, kivéve a Rheinmetallt. Vagyis, a Rheinmetall csak, mint a Kraus Maffei cinkostársa...)

Szóval, ilyen "infokat" inkább ne is ossz meg.

Sikeresen szétoffoltuk az egész topikot. Szerintem törölhető a mai nap termése.
myROB 675988 2020. augusztus 23. 00:02
Válasz erre
Elírtam. A csehek azt kötötték ki, hogy emberes torony legyen.
myROB 675987 2020. augusztus 23. 00:01
Válasz erre
A Puma már csak azért is lehet a legjobb, mert nem moduláris. Nem kell kicsit ilyennek meg olyannak lennie. 100% IFV. Az ember nélküli torony alapból hatalmas előny. Nem is értem csehek miért ragaszkodnak hozzá. Ja de. Így tudták kizárni a Pumát ami bucira verte a többi IFV-t a teszteken. Az egy másik dolog, hogy drága vagy nem hajlandóak másik gyártósort indítani mikor a hazai sincs felpörgetve.
Az hogy a németeknél semmi nem működik rendesen az a túl pacifista politikusok hibája.
A Boxert meg nevezheti bármelyik céges prospektus IFV-nek attól nem az. Nem is úgy használja egyik üzemeltető sem. Nem a csak toronytól lesz IFV valami.
Az kengurusok is felderítőnek használják majd a LAV-25 helyett.
Sokol 675984 2020. augusztus 22. 22:41
Válasz erre
milesChristi 675982 2020. augusztus 22. 22:22
Válasz erre
milesChristi 675981 2020. augusztus 22. 22:21
Válasz erre
A NATO napok pedig, a hadtechnikai bemutatókkal Osztrarván voltak.
milesChristi 675980 2020. augusztus 22. 22:18
Válasz erre
Ez nem Prága, hanem Brünn=Brno :)
Sokol 675978 2020. augusztus 22. 22:14
Válasz erre
Prágában mutaták be a NATO napján tavaly ezt a változatot. Ez a bácsis torony :D
milesChristi 675977 2020. augusztus 22. 22:04
Válasz erre
idet-2019-mik_8109

ASCOD
idet-2019-mik_8109

Na jó, ha már a csehek., és az IDET 19

Ismeri valaki ezt a fotót? Az oldalán a felirat: cseh gyártmány. :)))
Lehetne. Az ASCOD2, ha jól rémlik, a gyártó GDELS ajánlatot tett a cseheknek, hogy hajlandó eladni a gyártási jogokat(részben, vagy egészben) A Tatra pedig gyárthatná.(Tatra Defence Vehicle)

A bibi ott van, hogy a torony távirányítású, míg a tegnap feltett 16 pontos követelményből az 5. pontnak máris nem felel meg. :)

A csehek meg még nem választottak. De a GDELS már egyszer eladta nekik 5 éve a Pandur II-t
gaunt1 675974 2020. augusztus 22. 21:35
Válasz erre
A Boxer gyengébb képességét nem értem. Nyilván nem IFV ezért nem konkurencia a Pumának vagy Lynxnek.

Na ez nem feltétlenül igaz. A Boxer moduláris felépítésű, van bizony IFV változata is. Ausztráliában ezt fogják rendszeresíteni:
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c9/Boxer_Land_400.jpg
A litvánoké is hasonló.

A rizikót megértem én is. De mások is vállalják. Szintén az ausztráloknál most folyik egy IFV beszerzési program, több típusból már csak két versenyző maradt, az egyik a koreai K21 változata, a másik a Lynx. Döntés még nincs, de pletykák szerint most, hogy mi megrendeltük, elég erősen a Lynx felé húznak ők is. Aztán ugye a csehek is lehet ezt választják.
Amúgy nem vagyok meggyőződve, hogy a Puma jobb lenne. Én nem látom okát. Bizonyos részletekben valóban jobb, pl valami überkomoly hidropneumatikus felfüggesztése van, a Kf41-nek meg csak sima torziós rugós, de ez nem sokat befolyásolja a harctéri teljesítményt. Ráadásul a Puma súlyos megbízhatósági problémákkal küszködik.
milesChristi 675972 2020. augusztus 22. 21:23
Válasz erre
ööö. nagyon egyetértenék azzal amit írtál, egyetlen kitétellel: "Ha pusztán a harcjárművet nézzük egyértelmű, hogy a Puma a legjobb." Ezt ki kéne egészíteni annyival. hogy a jelenleg hadrendben álló harcjárművek közül. A Puma nagyon jó, de úgy tudom, még a németeknek is vannak vele fenntartásaik, már tervezik is a modernizációját, pedig még teljesen le sem szállították a megrendelt mennyiséget. (ami már most sem annyi, mint amennyit eredetileg terveztek venni belőle. Bár, ez nem biztos, hogy a Puma hibája, a németek nem hajlandóak költeni a hadseregükre rendesen. Kerek perec kijelentették, hogy nem költenek 2%-t, NATO ide, vagy oda. De valljuk azért be, nagyon igaza volt annak az illetőnek, aki erre megjegyezte, hogy Európában vannak néhányan, akik nem örülnének, ha a németek hirtelen tankhadosztályokat állítanának fel, többszáz Leo-t, több ezer Pumát vennének... :) )

A hiúzról nehezebb bármi anyagot találni, mert, ahogy írtad is, igazából csak demo. Elméletileg k.rva jó, de csak papíron. Moduláris(ez pl. a cseheknél is kitétel volt hogy több feladatra is alkalmas legyen) a puma meg speciális követelményeknek, speciel a Bundeswehrnek készült úgy, hogy nem volt követelmény a többféle feladatkör.

Szóval, lehet, hogy a világ legjobb nagymacskáját kapjuk, világelsők lehetünk vele, de megtörténhet akár az is, hogy egy papírtigrisünk lesz.
Sokol 675971 2020. augusztus 22. 21:11
Válasz erre
Csak félig tudni dolgokat veszélyes dolog még Szlovákiában is.

Akinek van bármi fogalma arról amiről itt brainstormingoltok megint, az nem találgat :) !
milesChristi 675970 2020. augusztus 22. 21:04
Válasz erre
"A cseh vállalás kiszervezése útján megvalósulhat a gyártás helyben."

Miféle cseh vállalás? Ismertem a videót, megnéztem még kétszer, hátha látsz valamit, amit nem vettem észre. De továbbra sem láttam a videóban semmi Csehországra vonatkozót azon túl, hogy a Rheinmetall rendezett egy promo-akciót a Cseh Légiós Község(közösség jobb szó lenne, de az "obec" magyar fordítása község) részére. Lehetett fotózkodni némi baksis ellenében a hiúzzal, a begyűlt összeget meg felkerekítették 5000EUR-ra. Ezt aztán csinnadratta közepette átadták egy veteránnak. (gondolom, a páncélvonatukra gyűjtöttek, mintha látszana is egy pillanatra a makettje)

"Nem kell találgatni. ..." - ez meg egy emeletes baromság. Találgatni mindig kell, attól dolgozik az agy, segít felkészülni a jövőbeni lehetséges történésekre. De abban egyetértek, hogy a találgatás eredményeit nem kell magadnak elhinned. Mint ebben az esetben.
myROB 675969 2020. augusztus 22. 20:35
Válasz erre
Részben érthető, hogy egyeseknek vannak kétségeik. Vettünk egy pár példányban létező demó IFV-t. Ebben azért van rizikó.
Gyanítom a KMW elbízta magát vagy nem volt elég jó ajánlata a Pumára. Ha pusztán a harcjárművet nézzük egyértelmű, hogy a Puma a legjobb.
Ha jobban megnézzük a beszerzéseinknél nagyon fontos, hogy legyen valami hazai hozzáadott érték. CZ Bren 2 ugye itthon készül (G-36 gyátást én úgy tudom nem ad át a H&K), Airbus Gyulán épít egyszer csak valami üzemet, IFV itthoni gyártás/összeszerelés. Összességében jó döntések születnek meglátásom szerint és látni a logikát benne.
A Boxer gyengébb képességét nem értem. Nyilván nem IFV ezért nem konkurencia a Pumának vagy Lynxnek. Igazából talán a legjobb képességű APC és még könnyen lehet, hogy találkozunk vele a hírekben később.
gaunt1 675967 2020. augusztus 22. 19:56
Válasz erre
Hihetetlen... Egyesek mindig csak a negatívat látják mindenhol!
Eddig nem volt semmiféle gyalogsági harcjárművünk a BMP-1 kivonása után. Most lesz, nem is akármilyen. Ráadásul itthon fogják őket összeszerelni. Miért ekkora baj ez? Munkahelyeket teremt az üzem. Jobb lett volna, ha veszünk még drágábban Pumát? Vagy a jóval gyengébb képességű Boxert? Ezek nem hogy összeszerelő, de semmiféle munkahelyet nem teremtettek volna. Ez jobb?
lukasan 675966 2020. augusztus 22. 18:22
Válasz erre
Pontosan így, ahogy írod.
Ez a nagybetűs összeszerelés. Jönnek a részegységek, nálunk összecsavarozzák.
Sokol 675962 2020. augusztus 22. 16:46
Válasz erre
Majdnem.

A cseh vállalás kiszervezése útján megvalósulhat a gyártás helyben.

Ez a video 2019 nyarán készült a cseh IDET-en:

www.youtube.com/watch

Érdemes végíg nézni :D

Nem kell találgatni. Lefutott körök ezek.
Kamovos 675952 2020. augusztus 22. 10:24
Válasz erre
Igazad van!

Lehet, hogy jelenleg még nem áll rendelkezésünkre az a technológia.
Hisz valójában magyar ipar nem is létezik. :(

De!

Azt se feledjük, hogy sem az Opel, Suzuki, Merci, Ford, Grundfost szivattyúk, stb, összeszereléséhez, gyártásához sem volt semmilyen technológiánk.
Mégis csináljuk őket.

Ez pontosan ugyan az a helyzet!
A fent felsoroltakhoz sem volt gyárunk és gyártósorunk.
A tulajdonosok hozták a gyártósort és a technológiát is.
Ami (nem) természetesen az övék, és nem a miénk. :(

Üdv: kamovos.
lukasan 675939 2020. augusztus 21. 18:26
Válasz erre
MilesChristi!
Én is erre tudok gondolni. Itt olyan technológiákról (ötvözetek, elektronika stb.) van szó, amelyek nincsenek meg Magyarországon. Összeszerelni meg tudunk. Ja, lassan csak azt.
Sennás 675938 2020. augusztus 21. 17:31
Válasz erre
De pl a Lengyel Cseh tudomén még ki megvett T-34-54-55-72 ott a licenszet vették meg? Vagy ahogy írod csak kézi fegyverre van licensz?
milesChristi 675932 2020. augusztus 21. 11:52
Válasz erre
Szerintem ez nem licenc, hanem kooperáció. Licenc a kézifegyvereknél van, ott a cseheknek, mint licenc eladónak semmi dolga azzal, hogy a magyar fél hol, hogyan gyárt.
Itt én úgy értelmezem, hogy a gyártást a Rheinmetall biztosítja, a magyar fél meg esetleg a gyártási kapacitást, infrastruktúrát, a részegységek alapanyagainak egy részét... ki tudja milyen mélységig.
Az viszont szerintem biztosra vehető, hogy a legyártott kocsik teljes körű szervizelése, beleértve az ipari nagyjavítást is, Magyarországon lesz megoldható.(Ellentétben pl a PZH-val.)
Sennás 675919 2020. augusztus 21. 08:18
Válasz erre
Értem de arról semmi hír hogy melyik városban/-hoz közel/ épűl(ne) meg a gyár? Mint Debi hogy megépítí a Bömbi gyárat. Vagy az acél részek kiöntése ,legyártása az külföld az összeszerelés meg itt itt itt.
Ha valaki a licenszet megveszi akkor a legyártandó "tank" acél részeit is Ő gyárthatja?
milesChristi 675917 2020. augusztus 20. 22:28
Válasz erre
Szerintem eléggé egyértelmű:
"A harckocsikat és a tüzérséget követően rövidesen a képességcsomag gerincét alkotó gyalogsági harcjárművekre kerül sor" - fogalmaztak, hozzátéve: kategóriájában a legkorszerűbb típusként a Lynx bizonyult alkalmasnak arra, hogy az elkövetkező évtizedekben ezt a központi szerepet betöltse a honvédség eszközparkjában.
Sennás 675915 2020. augusztus 20. 20:28
Válasz erre
IMG_20200820_202044_157
IMG_20200820_202044_...
nQLTQACpPJnEwCD80L6qUTJJYzjWid2YzA91gXQDLp4
nQLTQACpPJnEwCD80L6q...
IMG_20200820_202121_143
IMG_20200820_202121_...
IMG_20200820_202103_989
IMG_20200820_202103_...

Most ha csak makettezős szemmel nézem a két verdát (mert nekünk csak ez marad) inkább a Puma tetszik. A Lynx túl "tiszta" vagy letisztult már már kocsi kinézete van. A Pumába van (makettezős)fantázia... szerintem:)
Sennás 675913 2020. augusztus 20. 19:46
Válasz erre
És és a gyár? Azt még meg kell építeni vagy a Suzuki udvarán rakják majd össze? :)
Sennás 675912 2020. augusztus 20. 19:41
Válasz erre
piratvitorla 675909 2020. augusztus 20. 18:34
Válasz erre
Még ha 100 százalékban úgy is van, magyar hadiipartól fényévnyi távolságra vannak...
milesChristi 675908 2020. augusztus 20. 18:34
Válasz erre
www.acr.army.cz/technika-a-vyzbroj/novabvp/nova-bvp-212567/

Itt van a cseh hadügy oldalán az elméleti(elsődleges) követelményrendszer, ezt szeretnék. De gondolom, ez még módosulni fog a tárgyalásoknak megfelelően.
16 pontba szedve:

1. 210 darab=3 zászlóalj
2. 29 "műhelykocsi"
3. NATO "integrált" =NATO-ba integrálható, tehát misszióra küldhető és kompatilibis
4 K5 ballisztikai védelem
5. Személyzet vezérelt torony(helyesebb lenne a személyzet számára elfoglalható torony, mert ezt szeretnék. Hogy a parancsnok ki tudjon látni a toronyból...)
6. 30mm-s gépágyú
7. 11 szállítható személy(szemben a Puma 7-jével)
8. IED védelem STANAG4569 szabvány alapján
9. Aknák elleni védelem M4a és M4b védelem ugyanazon STANAG szabvány alapján
10. Tankelhárító irányított lövedék(rakéta)
11. Tesztjármű
12. Aktív védelem(3 találatig)
13. kvalifikált beszállító
14. saját iparba való integráció legalább 40%
15. cseh állami vállalat égisze alatt(ami elosztaná a munkát)
16. licenc

Hja, és a T-72 -iket is szeretnék lecserélni. Nézelődnek minden felé, de nagyon nagy a valószínűsége, hogy a Leopardnál kötnek ki. A kérdés inkább csak az, melyik alváltozat lesz.
milesChristi 675907 2020. augusztus 20. 18:04
Válasz erre
milesChristi 675906 2020. augusztus 20. 18:02
Válasz erre
"A csehek fejlett hadiiparral rendelkeznek, maguknak gyártanak."

haha, ez jó! Maguknak. Sajnos, mert tényleg vannak jó cuccaik, de exportra manapság nem nagyon jut komoly nehézfegyverzet tőlük. (Már az Aero Vodochosy sem igazán cseh, és az L410-eket sem gyártják, hacsak a ruszkik nem fogják, bármilyen jók is voltak)

Lánctalpas lövészpáncélos után most nézelődnek(210 darabot szeretnének és licencet is) Most BMP2-ik vannak. (A szlovákok feltuningolták a BMP2-t, azt szeretnék gyártani sakál, néven)
Kerekesek Pandur 2-ik vannak. Gondolom, szerinted ők gyártják.
Nehéz önjáró lövegük a DANA saját, de vontatott, ha jól emlékszem nincs nekik.
Nehézterepjáróik Dingók, könnyűek Land Roverek és Iveco-k.. eredeti cseh hadiipari termékek. Szerinted.
De az legalább jó, hogy ha a cseh helyzetet nem is, a luxemburgi betonozási árakat pontosan ismered. (pechedre én olvasok eleget csehül, úgyhogy rossz példát hoztál)

(És egyébként abban is tévedsz, hogy nem adott el Magyarország Csehországnak fegyvereket nem is olyan rég. Még tankokat is, bizony! Hja, gyurcsány barátodék csehországi ócskavastelepekre adtak el tankokat a 2000-es évek legvégén. Pecchedre, még valahol az a magazin is megvan, amiben arról írnak, hogy vajon milyen utat járhattak be ezek a tankok, hogy még a katonák személyes cuccai is bennük vannak...)
milesChristi 675904 2020. augusztus 20. 17:31
Válasz erre
Jó cikk, köszönet érte. (az előzőt linkeltem be valamikor régebben de az már nem szabadon elérhető)

De itt sincs az, hogy vett volna, vagy legalábbis elkötelezte volna magát Magyarország a puma mellett.
"...felröppent hírek alapján...vásárol majd..." felröppent hírek, talán, ha...

Viszont a leírásban benne van, hogy a Puma ugyancsak a Rheinmetall gépágyúját hordozza. A csőszájfékbe épített detektorral együtt.
piratvitorla 675903 2020. augusztus 20. 17:19
Válasz erre
"Akkor azt minek megvenni ha ezt (részben)gyártjuk? Azt csak olcsobban megkapnánk nem?"
Nézd meg a magyar cégek árait: drágábbak, mintha a luxemburgi herceg maga betonozná le a hidjainkat...
piratvitorla 675902 2020. augusztus 20. 17:18
Válasz erre
"A Lynxel meg szemezgetnek az amcsik, a csehek, ha a biznic bejön, lehet keresni is rajta."
Ahogy írtad az amcsi nulla esélyes. A csehek fejlett hadiiparral rendelkeznek, maguknak gyártanak.
Mi mikor is gyártottunk utoljára harcjárműveket? Kb a 70-es években PSZH-kat, előtte meg FUG-okat. Még az akkori tekintetben is komoly gondok voltak a minőséggel, nem is lett sikeres export cikk egyik se..
A bazi nagy kérdőjelre felhúzunk egy gyártósort? Arról meg nem beszélve, hogy ha még a Mercedes, Audi, BMW gyárakba sincs megfelelő munkaerő akkor ide hogyan lesz?
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26.