/ Fórumok /

Bunkerek, védművek, modern erődítések

Az idő eljárt felettük, egyre fogyatkoznak, de néhol még fellelhetők a jellemzően a 20. században épült bunkerek, tankcsapdák, egykori lövészárkok.
Elsősorban, de nem kizárólag a Kárpát-medencében és Budapest környékén található, vagy egykor volt védművekről szóljon ez a topik.
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
  Tovább >>>
1.,2.
1., 2.
Gabusch 725048 tegnapelőtt 00:47
Válasz erre
Igen, a Google térképen valami olyasmiket mondanak, hogy időszakos kiállítások vannak benne. Persze ettől még lehet, hogy végleg áthelyezik a redipugliait, de ott tavaly komolynak tűnő munkálatok voltak, a parkolóból fel sem lehetett menni az épülethez.
Lehet, hogy változtatnak valamit és addig van ot ideiglenesen, mert azért Redipugliához a III. Hadseregnek több köze van, mint Aquileához.
TJL 725036 2024. május 20. 20:51
Válasz erre
Igen. A sarkon lévő épület az. A falán az utcakép szerint a 2018-as kiállítás képei (szoborfejek) láthatók.
Gabusch 725017 2024. május 20. 13:57
Válasz erre
Gondolom, hogy az utcaképen az lenne a portál az étterem után, a sarokházon.
Gabusch 725016 2024. május 20. 13:54
Válasz erre
Köszönöm.
Nagyon nem örülök neki, bár lehet, egyszer megnézem. Redipugliában soha nem volt probléma a parkolással, ezzel szemben egy városnál ez mindig gond, azért is fizetni kell. Néha botrányosan sokat (l. Budapest jelentős része). Különösen, ha sikerül tilosban parkolni. :(

Aquileát sajnos már láttuk, nem nagyon érezném szükségét, hogy ismételten meglátogassam. Redipugliát szeretem, jó sétálgatni az emlékparkban, utána meginni egy capuccinot a kávézóban és elkölteni egy rakás pénzt könyvre vagy emléktárgyra (onnan van a K.u.K. hágóvasam, meg néhány könyv remek képanyaggal).
TJL 724963 2024. május 19. 18:23
Válasz erre
Aquileaban a bazilika mellett (via Popone Patriarca) a Palazzo Meizlik épületében van. Sajnos az utcaképet nem frissítették, így azon nem látható a hadimúzeum portálja.
https://udineoggi.news/2023/05/12/a-palazzo-meizlik-di-aquileia-memorie-di-pace-e-di-guerra/
Mekett 724937 2024. május 18. 23:50
Válasz erre
Fedezék a Ferencvárosi villamos kocsiszínben
Fedezék a Ferencvá...
Fedezék a Ferencvárosi villamos kocsiszínben
Fedezék a Ferencvá...

Ezt a fedezéket is régóta sasoltam, mert látszik a Hungária körútról. A ferencvárosi villamos kocsiszín irodaépületének sarkára építették.
Gabusch 724907 2024. május 17. 14:05
Válasz erre
Ezen én is gondolkoztam, de mivel nekünk már sok újat nem mutatna, szerintem kihagyjuk és mászkálunk magunknak.

Egyes képekből kiindulva nem most voltál arra, mert a III. Hadsereg múzeuma Redipugliában a Covid miatt bezárt és azóta sem nyitott újra. Állítólag Aquileába telepítették át, de ezt még nem ellenőriztem. Tavaly viszont már a kávézó is zárva volt , építkeztek ott nagyon valamit. Pedig ott néha nagyon jó könyvek szoktak lenni mint múzeumshop.
G.D 724892 2024. május 16. 23:47
Válasz erre
G.D 724891 2024. május 16. 23:46
Válasz erre
Pár éve én is jártam ott egy szervezett túra keretében:
http://dani.belse.hu/dani/privat/150720isonzoexpressz/
Mekett 724864 2024. május 15. 23:14
Válasz erre
Egyáltalán nem OFF, a magyar tematikát a fő iránynak jelöltem meg, de nem kizárólagosnak. Az Isonzó-front meg egyenesen ON. Jóhetnek azok a képek, én is fogok majd hozni képeket onnan.
Gabusch 724862 2024. május 15. 23:05
Válasz erre
zsákok
zsákok

Mivel említettem az Isonzó-frontot. Rengeteg képem van róla, minthogy lassan 20 éve járunk oda minden évben.
Nem akarom totál szétoffolni a topikot, bár ennek azért nyilván lenne magyar jelentősége Ezért ideteszek érdekességként egy képet. Olasz cementes zsákok maradványa egy kavernában a Vodicén (Görz környéke).
Gabusch 724860 2024. május 15. 22:32
Válasz erre
Klassz! Ezt is megnézném egyszer.
Mekett 724857 2024. május 15. 21:33
Válasz erre
Ez szép. A sertések preparátumok voltak, vagy fröccsöntöttek?
Mekett 724856 2024. május 15. 21:31
Válasz erre
Oké, én fejben már úgyis elnapoltam, majd újragondoljuk június közepe táján.
Gabi 724853 2024. május 15. 19:47
Válasz erre
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
9
9
10
10
11
11
12
12
13
13
14
14
15
15
16
16
17
17
18
18
19
19
20
20
21
21
22
22
23
23
24
24
25
25
26
26
27
27
28
28
29
29
30
30
31
31
32
32
33
33
34
34
35
35
36
36
37
37
38
38
39
39

Ha már raktatok fel külföldi képeket is, akkor néhány kép a francia Maginot vonal bunker rendszeréről. Elszászban, Hunspach mellett van egy erdőben a bejárat, és a föld alatt kb 3-3,5 km-es bunkerrendszer van, mondhatni egy kis város. Mivel a háború "kikerülte", ezért olyan állapotban van, mint 80-90 éve, nagyon sok minden eredeti benne. Simán elmegy vele egy fél nap, nagyon érdekes.
www.lignemaginot.com/
Gabusch 724846 2024. május 15. 16:25
Válasz erre
Mekett, a holnap biztosan nem jó nekem, hacsak nem akarsz lehozni a hátadon. :(
Maradjunk a jövő hónapban. Köszi!
Gabusch 724828 2024. május 14. 23:31
Válasz erre
Látszólag ő járt ott, ahol mi nem. Akkor valószínűleg ide visznek el a vezetett túra keretében, pár euróval többért. Ha még eljutunk oda, lehet, hogy benevezünk rá. Maastricht úgyis kimaradt.

Nem az ár volt a lényeg, hanem hogy fél órányira onnan van egy bánya, amit meg akartunk nézni, de lemaradtunk a végén róla, mert az utolsó csoport tele volt és az erőd időigényes.
Mekett 724826 2024. május 14. 23:23
Válasz erre
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd
Eben-Emael erőd

Egy barátom 2016-os képei az Eben-Emael erődről.
Mekett 724825 2024. május 14. 23:13
Válasz erre
Nekem 3 régi, nem túl jó fényképem van róla a Gatow-i légierőmúzeumos galériában:
makettinfo.hu/fotok/gatow_takacs/index.htm
Gabusch 724821 2024. május 14. 22:40
Válasz erre
Mark IV
Mark IV

Szívesen. Az általunk felkeresettek közül még a legkisebb múzeum is legalább egy óra volt (ez a Hill 62, ahol Ypres környékén az utolsó megmaradt árkok vannak, a nagyját ugyanis beszántották), a többi lényegesen több. De eszméletlenül jó múzeumaik vannak. Brüsszelben a Hadtörténeti minimum öt óra - még jórészt oldschool, rengeteg tárggyal.

Ide offtopic, de van egy ilyen is - mivel éppen I. VH-s korszakomat élem, nekem nagyon bejött. :)
Mekett 724819 2024. május 14. 22:04
Válasz erre
Nagyon jó a beszámoló, köszönjük. Néhány éve én is elkeveredtem Maastrichtba, de csak egy villámlátogatást tettünk az erődnél.
Gabi 724810 2024. május 14. 18:16
Válasz erre
Oostende északi részén is vannak bunkerek, azt is megnézted?
Gabusch 724806 2024. május 14. 16:46
Válasz erre
Nagyon szívesen. Egyébként meglepően kicsi csapatszállítóhoz képest.
Gabusch 724805 2024. május 14. 16:45
Válasz erre
Légifotó a múzeumról
Légifotó a mú...
IVH
IVH
IVH ágyú
IVH ágy
IVH ágyú
IVH ágy
távmérő
távmér
Tájkép II.VH
Tájkép II.VH
75mm bunker
75mm bunker
75mm bunker
75mm bunker
75mm bunker
75mm bunker
75mm bunker
75mm bunker
Belga ágyú
Belga ágy
Légvédelem bunkeren
Légvédelem...
Légvédelem bunkeren
Légvédelem...
Löveg
Löveg
folyosó
folyos
Tábori csendőr
Tábori csendőr
Hálókörlet
Hálókörlet
Hálókörlet
Hálókörlet
Németek
Németek
Ellenállók
Ellenállók
Renault FT-17 torony
Renault FT-17 torony
Akadályok
Akadályok
Ami az útról látszik
Ami az útról lá...
Würzburg radar
Würzburg radar

Atlanti fal Raversyde (Ostend).

Már az I. VH-ban is használták. Ezt többek között egy beton-makettel szemléltetik, illetve az egyik ágyú betonból készített másolatával. Az erdős területen ellenállókkal, a járatokban és bemutatóhelyeken németekkel találkozhatunk.
A járatok védelmi célt nem szolgáltak, feladatuk a közlekedésen felül a légi felderítés megnehezítése volt. Általában néhány centire vannak a föld alatt. Ha jól emlékszem, a rendszernek hadi jelentősége a II. VH-ban nem volt, az elsőben lőttek ki hajó(ka)t.

Külön érdekesség a partraszállást megnehezíteni hivatott akadályok sokasága, illetve egy beépített Renault FT-17 torony. Ezeket megközelíteni sajnos nem lehetett.
Érdekes még egy Würzburg radar a parkolónál.

Mászkálni benne érdekes, képen visszaadni nehézkes. Ha valaki arra jár, keresse fel bátran, teljesen átlagos árban van.
tyimosenko 724804 2024. május 14. 16:16
Válasz erre
Gabusch 724803 2024. május 14. 16:08
Válasz erre
DFS-230
DFS-230
DFS-230 1
DFS-230 1
DFS-230 1
DFS-230 1
DFS-230 1
DFS-230 1
DFS-230 1
DFS-230 1

Ennyi van összesen. Sajnos bent áll egy üvegkalickában egy meglehetősen szűk folyosón, gyakorlatilag fényképezhetetlen. :(
Gabusch 724802 2024. május 14. 16:04
Válasz erre
Ahogy elnézem, nem annyira működik az átnevezett fájlok esetén az, hogy ne egy néven tegye fel őket. Tehát akkor az előzőhöz kiegészítésként:

A 102 fokos lépcsőig OK. Aztán sorrendben a következőket látjuk:
a kazamatarendszer egy részlete, a központi fűtés kazánja, valami létfentartó-gép (talán generátor), a kapuban lévő ágyú, a Maastricht 1 bunker berobbantott lőszerliftje, a berobbantott ajtó, a halottas-kamra, kórház, tábori lelkész, műtő.

Aztán a dombtetőn oda szálltak le a németek a gépeikkel, a központi páncélkupola a Maastricht 2 bunker tetejéről annak megfigyelő kupolájával, a németek által propagandacélra "átalakított" bunker, "Vise 2" bunker, "Mi Sud" bunker eredeti sérülésekkel, a deszantosok dioráma után a német virotlázó másolatáról két kép.

Végül civilek a pincében.
tyimosenko 724801 2024. május 14. 15:48
Válasz erre
Frankó! A DFS-230-ról nincs esetleg még fotód, Gabusch?
Gabusch 724800 2024. május 14. 15:45
Válasz erre
Eban-Emael
Eban-Emael
Az erőd bejárata
Az erőd bejárata
Tábla a bejáratnál
Tábla a bejáratná...
Az erőd a felszínen
Az erőd a felszí...
Metszeti rajz
Metszeti rajz
102 fokos lépcső
102 fokos lépcs
102 fokos lépcső
102 fokos lépcs
102 fokos lépcső
102 fokos lépcs
102 fokos lépcső
102 fokos lépcs
102 fokos lépcső
102 fokos lépcs
102 fokos lépcső
102 fokos lépcs
102 fokos lépcső
102 fokos lépcs
102 fokos lépcső
102 fokos lépcs
102 fokos lépcső
102 fokos lépcs
102 fokos lépcső
102 fokos lépcs
102 fokos lépcső
102 fokos lépcs
Ide szálltak le a németek
Ide szálltak le a n...
A központi páncélkupola a Maastricht 2 bunker tetejéről
A központi páncé...
A központi páncélkupola a Maastricht 2 bunker tetejéről
A központi páncé...
A központi páncélkupola a Maastricht 2 bunker tetejéről
A központi páncé...
A központi páncélkupola a Maastricht 2 bunker tetejéről
A központi páncé...
Német deszantosok
Német deszantosok
Német deszantosok
Német deszantosok
Német deszantosok
Német deszantosok
Civil pince
Civil pince

Az Eben-Emael erőd. Maga az erőd voltaképpen egy dombba fúrt/épített kazamata-rendszer, amelyet a felszínen ágyúk és géppuskák elhelyezésére szolgáló bunkerek egészítenek ki. Érdemes megnézni a bejáratnál elhelyezett táblát, amely szerint a pénztár és egyéb létesítmények 200m-rel beljebb találhatók. Már előtte is van néhány berendezett helyiség, tehát ha valakinek nincs több órája, hogy megnézze az erődöt, akkor ingyen elmehet odáig, illetve a tetején körbenézheti a bunkereket, ez kb. egy-másfél órás program. Egyébként az ágyúkat kezelő dioráma a kapuban van, tehát ezt is meg lehet nézni még ingyen. Az erőd alsó részén még működik az 1934-ben kiépített központi fűtés, a felső szinten viszont meglehetősen hideg van, célszerűen ennek megfelelően kell öltözni.

A bunkerek jelentős része csak belülről érhető el ahogy néztem (bemenni egyikbe sem lehet), talán vezetett túra esetén elvisznek valamelyikbe, de mi azon nem voltunk. Egyébként sem vagyok benne biztos, hogy az 50 kilós kumulatív lövedékek után biztonságosan megközelíthetők, a Maastricht 1 nevű bunker lőszerliftjéről és mellette az utána berobbantott ajtóról tettem fel képet. Ha jól értettem a futtában elolvasott szöveget, akkor az ajtó berobbantása után adták fel az erődöt, mert a folyosórendszerben terjedő lökéshullám kicsit megviselte őket. Az 50 kilós töltetről egyébként azt mondta ott egy dolgozó, hogy átlagos vasúti szerelvényhez elég fél kiló is. A deszantosokat ábrázoló diorámán a földön az a félgömb volt egy ilyen, hogy a méretét lehessen látni. Számomra meglepően kicsinek tűnt.
A bejárattól 260m-re lévő bunker sérüléseit az erőd bevétele után csinálták a németek propagandacélokból, a "Mi Sud" sérülései eredetiek.
A halottas kamra az erődben elhunytaknak állít emléket, a fényképüket egy monitor mutatja.

A civilek úgy kerülnek a képbe, hogy az erőd elfoglalása közben a felmentések meghiúsítására komoly bombázást is végzett a Luftwaffe, ezért a harcokban elesett katonák számának többszörösét tették ki a civil áldozatok.
Gabusch 724777 2024. május 14. 01:04
Válasz erre
Köszönöm szépen. Június 19. előtt jó nekem vagy júli 1. után.

A képeket kiválogatom.
Mekett 724776 2024. május 13. 22:40
Válasz erre
Akkor jobbulást, majd június második felétől tudok visszatérni rá.
A képek meg jöhetnek, naná, teljesen témába vágnak! A Kárpát-medence a lényeg, de nem kizárólagos. Csak annyi javaslatom van, hogy érdemes tematikusan csoportosítani a képeket (pl. az Eben-Emael és az Atlanti-fal külön kommentbe).
Gabusch 724774 2024. május 13. 22:22
Válasz erre
Nekem nem jó, mert teljesen szétment valamitől a jobb lábam, nagyjából száz métert tudok ordítás nélkül megtenni. Marhára remélem, hogy azért rendbe fog jönni orvos nélkül is és csak az elmúlt hetek folyamatos tötymörgése tett be neki, nem valami komolyabb dolog. Elszoktam tőle, rondán meghíztam, illetve szilárd burkolaton sosem bírtam 6-8 órát naponta. Erdőben, hegyen, az más, ott nem volt eddig még gondom.

Szerdán kénytelen leszek füvet kaszálni, ha esetleg rendbe jönne tőle/addig, írok.

Van pár képem az Atlanti-falról, meg az Eben-Emaelről, ott is tötymörögtem. Marha messze van a Kárpát-medencétől, de betehetek pár képet, ha érdeklődésre tarthat számot.
Mekett 724763 2024. május 13. 20:34
Válasz erre
Úgy néz ki, csütörtökön fel tudnék szaladni a Petőfi-pihenőhöz. Ha neked is jó, nekem egész nap megfelel.
Gabusch 724110 2024. április 29. 18:59
Válasz erre
Én az Isonzó-frontot kedvelem állásilag. Mondjuk nem itt van, de nagyon szép hely. :)
Gabusch 724108 2024. április 29. 18:59
Válasz erre
Fémkeresős (akkor még nagyon szürke zóna volt ez a dolog) havertól hallottam róluk anno - nem is talált ott semmit- aztán elmentem a kutyával sétálni arra egyszer. A vadásztársaság alkalmazottja kevéssé örült neki, de akkor még nem volt kerítés. :)
Lehet, hogy ahogy mozgott a front, ástak oda valami védelmi rendszert, amit aztán már nem volt módjuk használni.

Van néhány árok a Csákvár-Oroszlány út Vérteskozmai elágazásánál a V-ben, de csak azért nem érdemes odamenni. Viszont a bányamúzeum tök jó, aztán ha már az ember úgyis arra jár, esetleg érdemes ránézni (annyira nem.
Mekett 724091 2024. április 29. 11:32
Válasz erre
Attila-vonal térkép

https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/2vhSzakkonyv-magyarok-a-ii-vilaghaboruban-2/budapest-ostroma-5C6C/budapest-vedelmi-vonalainak-rekonstrukcioja-1944-5E23/
Attila-vonal térké...

Érdekes, pont oda nem is jelöl a térkép védműveket, persze ez nem kizáró ok. Bár kicsit elnagyolt a térkép, de kicsivel délebbre jelöl gyalogsági állásrendszereket.
Gabusch 724087 2024. április 29. 10:57
Válasz erre
20 éve még a Gödöllő-Valkó út mellett is voltak csodás árkok, meg tankcsapda feljebb, de az valami vadászterület, ahogy nézem a StreetView-n, el is kerítették. De egyes árkoknak elvben látszani kéne az útról is.
Gabusch 724086 2024. április 29. 10:53
Válasz erre
Mekett 724076 2024. április 28. 22:41
Válasz erre
Az Attila-vonal harckocsiárkainak maradványai Ferihegyen
Az Attila-vonal...
Az Attila-vonal harckocsiárkainak maradványai Ferihegyen
Az Attila-vonal...
Az Attila-vonal harckocsiárkainak maradványai Ferihegyen
Az Attila-vonal...
Az Attila-vonal harckocsiárkainak maradványai Ferihegyen
Az Attila-vonal...
Az Attila-vonal harckocsiárkainak maradványai Ferihegyen
Az Attila-vonal...

Februári képek a Ferihegyi erdőből, az Attila-vonal harckocsiárkának maradványairól. A repülőtér mellett még párszáz méter elég jól kivehető.
Ez a parkerdei felújított szakasztól pár kilométerre található.
Mekett 724074 2024. április 28. 22:34
Válasz erre
Most már lehet, hogy addig én sem jutok el oda, szóval megpróbálhatjuk!
Gabusch 723586 2024. április 17. 12:16
Válasz erre
Sok sikert!

Én most nem érek rá kb. május közepéig, de elvileg megoldható, hogy egyszer felmenjünk együtt, hátha megtalálom. :)

A nejem úgyis feszt csesztet, hogy menjünk valahova.
Mekett 723583 2024. április 17. 11:51
Válasz erre
Kösz, ez sokat segít! Azért ha kicsit jobb idő lesz, felszaladok majd, hogy ilyen szemmel is körülnézzek ott.
Gabusch 723579 2024. április 17. 11:04
Válasz erre
Kő-hegy1
Kő-hegy1
Kő-hegy2
Kő-hegy2

Lementettem képernyőről az ominózus részletet, mert újabban másképpen nem lehet sajnos.
Az első képen a Czibulka a jobb felső sarokban van, a többit ráírtam.
A második képen az állást karikáztam be. Lehet, hogy most amellett megy el az út, nem ott, ahol az első képen jelöltem, mert az meg a második alján kb. kivehetetlen.
Az álláson teljesen jól látszik, hogy mindegyiknek része volt egy rámpa, amin a löveget lehetett beletolni.

Annyi módosítás az előző (723558) szöveghez, hogy a raktár nem a tóval van kb. egyvonalban horizontálisan, hanem egy kisebb, pláne időszakos tóhoz, ami a Czibulka előtti mélyedésben van - gondolom, mostanság már - nagyon ritkán. Talán még megvan a nagy fa, az alatt volt régebben. De amióta nem járok fel havonta legalább egyszer (azaz kb. 35 éve), nem tudom, mert nem figyeltem.

Ha valakit nagyon érdekel (nem ér annyit), akkor talán úgy lehet megtalálni, hogy a Petőfi-pihenőből tovább kell menni lefelé a hegyről kb. 50-100 métert. Ahol az ember kiér a fák alól, jobbra az úttól 15-20 méteren belül kell keresni egy kb. 50cm-es földhányást (ez az alap). Közelebb érve látszik, hogy a bal sarka hiányzik és beton, a teteje meg lapos és viszonylag kevés növényzet van rajta. Az átellenes jobb sarkánál kell bemenni az erdőbe olyan 50 métert, balra egy villanyoszlop csokor négy darab betontámasztéka látszik (az oszlopok sehol), előttünk meg két kb. 2m átmérőjű kráter. Az egyikben tavaly volt valami lavór. Kissé jobbra a talaj kb. 2m magasra megy fel, annak a tetején van a sánc, ha a közepét valaki kicsit megássa, valószínűleg pár centi után eléri a betont, de semmit nem fog találni.

Fémkeresés abszolút felesleges, ha valaki ilyenre adná a fejét. A környéken már a '60-as évek elejétől voltak hétvégi telkek, a tulajdonosok begyűjtötték a látható vasakat, mert pl. remek kolompot lehetett a hüvelyekből csinálni seregélyriasztás céljára. Meg padlóvázát. Harcok nem voltak, nyilván amit értékesnek ítéltek (fegyverzet) azt elvitték, a házat - ha nem valami sátor volt - lebontották, a raktárat meg az egyszerűség kedvéért felrobbantották. Én amit véletlenül találtam, egy dekoratív, szétrobbant, kissé csavarodott hüvelyt, az a sziklák alatt volt és valamikor a '70-es évek vége felé.
Gabusch 723558 2024. április 17. 02:20
Válasz erre
Látható állás könnyen azonosítható, mert ha turistaháztól mész a Petőfi felé, akkor jobbra, közvetlenül az út mellett van egy elég mély és széles gödör. Abban volt valami löveg, valószínűleg ágyú. Van ott több hasonló is, csak már nehéz megtalálni. A természet elég rendesen visszaveszi, ami az övé.

Viszont a fentrol.hu 1964.04.21-es felvételén elég szépen látszanak ezek a gödrök.

A lőszerraktárat marha nehéz megtalálni, tekintve, hogy egy földsáncot kell keresni. A '70-es évek első felében még látszott a beton padlójának egy darabja is, tavaly már semmi. Van róla képem, de teljesen kivehetetlen, mi az.
Segítséget jelenthet a fent hivatkozott kép. A Petőfi-pihenőtől északra, kb. a tóval egyvonalban látszik egy amfiteátrum-szerű akármi. Az volt az. Az erdőben megtalálni marha nehéz, é onnan tudom, mert 50 éve még látszottak valami ház alapjának romjai az útról és most is tudom, kb. hol kell keresni a susnyásban. Valószínűleg az állásokhoz és a raktárhoz volt köze, mert mellette a földből kiállt egy vastag, sokeres kábel, aminek mára nyoma sincs.
Az alap megvan, a képen is látszik, de elég nehéz lesz megtalálni komolyabb helyismeret nélkül.
Mekett 723545 2024. április 16. 19:50
Válasz erre
Kő-hegyi lőszerraktár
Kő-hegyi lő...

A Czibulka és a Petőfi pihenő között még most is látható az állások nyoma? Sokat jártam ott, de sosem láttam ilyesmit. A peremnél, vagy beljebb?

A térkép még most is jelöl egy lőszerraktárat a Kő-hegy alján, a lőtérhez "közel". Arrafelé volt a felrobbant raktár is?
Gabusch 723533 2024. április 16. 16:00
Válasz erre
A Somló oldalában vannak lövészárkok, de a keletkezési körülményük kérdéses.
Lehetnek II. VH-sok is természetesen, különösen, hogy a hegy Csomád felőli oldalában vannak. De egyes helyi vélemények szerint a szovjet katonaság használta gyakorlatozásra, akkor meg nyilván lehetnek későbbiek is.
A hegy Fót-Csomád között futó út fölé magasodó csúcsán zicher van valami gépágyú/géppuska állás, de amikor legutoljára arra mászkáltunk, az a rész valamiért le volt zárva. Mivel az út másik oldalán meg egy légvédelmi rakétabázis volt, annak védelmét is szolgálhatta.

Pomáz fölött a Kő-hegyen a Czibulka menedékház és a Petőfi pihenő között is vannak állások, ezek Budapest légvédelméhez tartoztak, ha jól emlékszem arra, amit mondtak, 1956-ig.
Ami biztos, hogy az erdőben kb. megtalálhatatlanul van a felrobbant lőszerraktár maradéka, nagyapámék ott a '60-as években még ástak ki a földből ágyúlőszerből származó lőport, állítólag isteni gyújtós volt. Nagy szerencsével a robbanásból származó deformálódott vas hüvelyeket is lehet találni. Neki több volt, nekem egyet sikerült merő véletlenségből találni, amikor pont egy ilyen mellett estem hanyatt a csúszós fűben. De az is volt már 45 éve kb.
Mekett 723524 2024. április 16. 14:15
Válasz erre
Árok a Somló tetején
Árok a Somló tetej...
Budapesti látkép a Somlóról

Jobbra a Száva utcai tévétorony, balra a Kőbányai Sörgyár épülettömbje.
Budapesti látkép a...

Ezt az árkot a Fóttól északra magasodó Somló hegy tetején fotóztam. A térképek szerint itt is keresztülment az Attila-vonal, így élek a gyanúperrel, hogy talán lövészárok lehetett. Persze ez nem biztos, lehetett akár erdészeti tereprendezés eredménye, illetve teljesen egyenes, ami nem szokványos.

Az biztos, hogy a magaslat stratégiai jelentőségű lehetett, mert az egész pesti oldalt be lehet onnan látni. Ma is tisztán kivehetők a sörgyári épületek az Élessaroknál, ahol akkoriban folytak is harcok.
Mekett 723461 2024. április 15. 16:37
Válasz erre
Használaton kívüli bunker Körmenden

Határőrség Központi Múzeuma 2005
Használaton kívü...
Használaton kívüli bunker Körmenden

Határőrség Központi Múzeuma 2005
Használaton kívü...
Használaton kívüli bunker Körmenden

Határőrség Központi Múzeuma 2005
Használaton kívü...

Ahogy mondtad, problémás szétbontani őket, egyben elszállítani könnyebb általában. Sokat eleve készen vihettek a telepítési helyére. Gondolom, a kisebbeket elszállították, és valami talajfeltöltésben végezhették...

Ezek a képek még 2005-ben készültek Körmenden, a határőrség múzeumában. Ott is pihent egy használaton kívüli bunker.
Gabusch 723458 2024. április 15. 16:01
Válasz erre
Boldogult ifjúkoromban (közel 50 éve) a Váci út és Dráva utca kereszteződésében volt a 15-ös villamos végállomása, meg egy üres telek. Halomban álltak rajta a kisebb betonbunkerek egymásra halmozva - azért lehetett látni a kerítés fölött -, többféle.

Vajon mi lett velük, ha ennyire nehéz szétbontani őket?

Mindig szerettem volna belógni kicsit körülnézni, de sosem sikerült. Szemben a Párkány utcai lakótelep helyén lévő vasúti telephellyel, ahol mindenféle öreg gőzmozdonyokat bontottak szét. Ott azért futottunk párszor az őr elől. Mázli,hogy nem volt kutyája. :)
Sennás 723454 2024. április 15. 15:46
Válasz erre
Szia arra most nem. Legközelebbi kolléga Uzsa(bánya) közel 100Km. Arra most nincs nekünk tehervonat.
  Tovább >>>
1.,2.
1., 2.