Sci-Fi
Tóth Béla   T-72 B, Zvezda, 1:35

Még a nyáron vásároltam ezt a kitet, és valamikor a nyáron el is készült. Nemrégiben azonban olvasgattam a Missing Lynx-en a figurafestés rejtelmeiről, amit egyébként ajánlok figyelmébe minden makettező társamnak. (Mark Bannerman cikkét keressétek. Ha valakinek problémája van az angollal, szívesen küldök egy fordítást, dobjatok egy mailt, vagy írjátok meg a Makettinfo-n.) Szóval, ez a cikk a művészolajfestékek használatáról szól, és már korábban is olvastam a harckocsikon "szűrőrétegként" alkalmazott olajfestésről. Nosza, gondoltam, kipróbálom egy kész maketten a sár, kosz imitálására.

A makett készítéséről csak pár szót mondanék, mert nem ez az apropó, hanem a weathering a végén. Szóval, engem mindig mindenki lebeszél a Zvezda és a Skif termékeiről, aminek van valóságalapja, de azért sznobizmusnak érzem ezeknek a maketteknek a teljes elutasítását. Igaz hogy sok pluszmunkát igényelnek, de olcsók, és én azt gondolom, hogy jobbak egyik másik nagyhírű cég (egyes) makettjeinél. Ennél a készletnél az alkatrészillesztéssel nem volt gond, csiszolni kellett ugyan, de tömíteni nem nagyon. Amit nagyon jónak tartok, hogy a Zvezda mindig szemenkénti lánctalpat ad a készleteihez, ami - ha nem is a legszebb kidolgozású - legalább nem a tag közepénél hajlik. Azt hiszem, tudjátok, mire gondolok, elég lehangoló látvány, egy amúgy szép maketten.

Tehát a nyáron összeraktam a cuccot dobozból, minden kiegészítés nélkül, "csak úgy sebtiben", aztán rákentem egy kis koptatást, és befolyattam híg feketével. Hát, nem volt az igazi, de félretettem.

Amikor pár napja újból elővettem, kipróbáltam rajta az olajat. A szűrőzéssel a fakulást is szokták imitálni, de ezt a lépést én most kihagytam, mert korábban már szárazecseteltem az egészet. Ezért aztán égetett umbra (sötétbarna) művészfestéket lakkbenzinnel folyósra hígítottam (kb. mintha fújni akarnám), és a makett teljes felületét végigkentem ezzel a kotyvalékkal. Mikor kész lett, majdnem elsírtam magam, olyan ronda volt. Mikor egy kissé elpárolgott a hígító, láttam, hogy a festék transzparens bevonatot képezett, át lehetett látni rajta. Fogtam a legnagyobb ecsetemet, és hígítóval végigpancsoltam az egészet, kb. negyedóra száradás után. Tudni kell, hogy a lenolajfesték kb egy nap alatt szárad meg rendesen.
Láss csodát, visszajött az eredeti szín, és frankó lerakódások maradtak a sarkoknál, sőt, valamelyest a barna szűrőréteg is érzékelhető, remélem, jól átjön a képeken. Javaslom, hogy ahol dőlés vagy görbület van ott a gravitáció irányába húzzátok le a fölös festéket a hígítóval. Ja, és a lakkbenzin állati büdös és egykettőre betépsz tőle, ha nem szellőztetsz.
Ha nincs otthon régről elfekvő lakkbenzined, a mostanában kaphatót SEMMIKÉPP SE HASZNÁLD!! Ugyanis olyan agresszív, hogy bármilyen bázisú festéket felold. Ez esetben lenolajjal javaslom a hígítást megoldani, ami kb. két napig szárad, de legalább nem kapja le a terepezést a makettről...

Szerintem a módszer jó, járjatok utána, próbáljátok ki!

Tóth Béla